Paderewski zauroczony Oldenburgiem!

8 czerwca 2016

Wymiana między Gimnazjum i Liceum Paderewski i Graf-Anton-Günther Schule z Oldenburga odbyła się w dniach 27.05 -04.06 2016 roku. Pierwsze trzy dni wymiany uczniowie obu szkół spędzili w Berlinie. Zwiedzili m.in. Bundestag, Bramę Brandenburską, pływali łodzią po Szprewie oraz wzięli udział w warsztatach historycznych w Wannsee.

Podczas pobytu w Oldenburgu uczniowie mieszkali u goszczących ich rodzin, chodzili do niemieckiej szkoły, poznawali innych uczniów dzięki grom integracyjnym. Uczniowie brali udział w projekcie fotograficznym –„ architektura Oldenburga”.

Byli też na całodniowej wycieczce w Hamburgu. Zwiedzili miasto zarówno od strony lądu, ale i od strony rzeki Łaby w trakcie rejsu po porcie. Wieczorem mogli podziwiać wspaniały musical pt. „Das Wunder von Bern”. Kolejnego dnia mieli niebywałą okazję zobaczyć największą w Europie szkółkę leśną Bruns, a po zwiedzaniu mogli odpocząć w parku rododendronów podczas wspólnego pikniku. W godzinach popołudniowych uczniowie mogli spędzić czas ze swoimi hostami w centrum Oldenburga.

Piątek był ostatnim dniem realizacji programu. Uczniowie brali udział zajęciach sportowych, grali m.in. w piłkę nożną i siatkówkę plażową. Po południu odbył się wieczór polsko-niemiecki. Uczniowie Paderewskiego przynieśli tradycyjne przysmaki przywiezione specjalnie na tę okazję z Polski. Uczestnicy zaprezentowali swoje talenty i obejrzeli krótki film nakręcony podczas pobytu uczniów niemieckich w Lublinie. Polscy uczniowie szczęśliwie spędzali ostatnie chwile pobytu w Oldenburgu ze swoimi hostami.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pobytu w Niemczech. Program przygotowany przez stronę niemiecką był wyjątkowo ciekawy, różnorodny i bogaty w atrakcje. Uczniowie poznali nową kulturę oraz zawarli nowe przyjaźnie i znajomości. Z chęcią ponownie wezmą udział w wymianie w październiku, tym razem w Lublinie.

Julia Smalgren i Marcelina Koziej

Współpraca: