Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar w Paderewskim [ZDJĘCIA]

11 stycznia 2019

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar spotkał się z naszymi licealistami. Uczniowie mieli okazję osobiście poznać jednego z najważniejszych urzędników w kraju.

Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży konstytucji, praw i wolności obywateli w niej zapisanych – mówił dr Bodnar do zebranych w sali „mentalnej”. Uczniowie dowiedzieli się, że praca Rzecznika nie jest łatwa. Polega niejednokrotnie na wchodzeniu w spór z rządzącymi – w imieniu obywateli, jeśli wymagają tego okoliczności.

– Rzecznik, choć urzęduje w Warszawie, sporo czasu spędza w terenie, by na miejscu przekonać się czy państwo właściwie realizuje swoje powinności wobec obywateli, by sprawdzić zasadność skarg, które wnoszą – tłumaczył specyfikę i charakter swojej pracy nasz gość.

Rzecznik podkreślił, że jego pracę wspiera ok 300 osób. Tyle zatrudnia biuro RPO – są to prawnicy, jak i osoby odpowiedzialne za działalność edukacyjną i promocyjną.

Po interesującym wystąpieniu był czas na zadawanie pytań. Te można było złożyć na piśmie, oczywiście anonimowo.

– Taka forma zadawania pytań to ukłon w stronę osób nieśmiałych, którym np. trudno jest publicznie opowiadać o swoich problemach – podkreślił dr Adam Bodnar. Pytań jak się okazało, było bardzo dużo. I dotyczyły bardzo wielu spraw.

Uczniowie interesowali się dosłownie wszystkim, od zarobków (rzecznik niczego tutaj nie ukrywał), poprzez stres towarzyszący rzecznikowi w jego pracy, jego apolityczność, opinię o akcjach prowadzonych przez Amnesty International, do odszkodowań dla niesłusznie skazanych, aborcji i czy jej zakaz łamie prawa człowieka.

Nie na wszystkie pytania rzecznik zdążył odpowiedzieć w trakcie spotkania, ale zapewnił, że zrobi to pisemnie. Na koniec zaapelował do młodzieży, by interesowała się sprawami publicznymi.

Po spotkaniu, Tymon i Karolina z grupy radiowej mieli okazję przeprowadzić krótki wywiad z dr. Adamem Bodnarem.

Nasze certyfikaty: