Uczniowie Liceum Paderewski w CERN

6 listopada 2023

W dniach 21-26 października 2023 r. uczniowie Liceum Paderewski uczestniczyli w wycieczce do Szwajcarii. Ich głównym celem była Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. 

 

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wycieczki, przygotowaną przez uczniów: Maję Madej z klasy 3b i Juliana Stanisławka z klasy 3c.

Dzień 1: Nasza podróż rozpoczęła się wcześnie rano i trwała aż do wieczora, gdy zameldowaliśmy się w Czechach. W ramach odpoczynku po męczącym dniu urządziliśmy mały recital fortepianowy na hotelowym instrumencie.

Dzień 2: Drugi dzień wycieczki zagospodarowany był na przeprawę z Czeskiego hotelu Ibis do hotelu Ibis Budget na granicy francusko-szwajcarskiej. W trakcie podróży mieliśmy także okazję odbyć krótkie lekcje fizyki stanowiące wstęp do tego, o czym rozmawiać mieliśmy dwa dni później w CERN.

Dzień 3: Dzień trzeci był dniem, który rozpoczął nasze zwiedzanie okolic. Rozpoczęliśmy od spaceru po Genewie, podczas którego mogliśmy dowiedzieć się więcej o życiu w Szwajcarii oraz obejrzeć miejsca takie jak Katedra Świętego Piotra lub zegar odliczający sekundy do końca świata. Główną atrakcję natomiast stanowiła wizyta w siedzibie ONZ, gdzie poznaliśmy dokładnie historię i cele Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz zobaczyliśmy fragment autentycznej konferencji, mającej akurat miejsce. Zwieńczeniem naszego pobytu w mieście było spróbowanie narodowego dania kuchni szwajcarskiej, Fondue, czyli roztopionego sera przyrządzanego na bieżąco przy stole z podgrzewanego garnka.

Dzień 4: Gwoździem programu czwartego dnia, jak i całego wyjazdu, był sam CERN. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Science Gateway, gdzie poprzez interaktywną wystawę mogliśmy poznać zasady działania urządzeń, takich jak np. akcelerator cząstek. W grupach budowaliśmy komory mgłowe, w których obserwowaliśmy ślady cząstek promieniowania kosmicznego, czyli tzw. promieniowanie tła. Następnie zwiedzaliśmy fabrykę antymaterii, gdzie z bliska mogliśmy obejrzeć urządzenie służące do produkcji atomów anty-wodoru. Stamtąd skierowaliśmy się do CERN Data Centre, a zatem do serwerowni stanowiącej serce infrastruktury naukowej i administracyjnej CERN. Ostatnim, ale niemniej ciekawym punktem tego dnia była przechadzka po biurze, w którym powstał Internet.

Dzień 5: Dzień piąty przyniósł nam jeszcze więcej naukowych wrażeń, gdyż stanowił kontynuację naszej wizyty w CERN. Zwiedziliśmy CCC – CERN Control Centre, czyli centrum dowodzenia aktywnością i działalnością akceleratorów. Naszym pożegnaniem z CERN było odwiedzenie projektu ALICE. ALICE to jeden z czterech detektorów w największej maszynie świata – Wielki Zderzacz Hadronów. Na miejscu poznaliśmy przebieg wielu doświadczeń, takich jak te przeprowadzane obecnie zderzenia jąder atomów ołowiu. Później nie zostało nam nic innego jak wyruszyć w drogę powrotną.

Dzień 6: Ostatni dzień naszej wycieczki upłynął nam na podróży. Wracając do domu wszyscy byliśmy zadowoleni z wycieczki, bo wiedzieliśmy, że wszystko co widzieliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.

Współpraca: