Uczniowie z klas 1 i 2 MLO Paderewski wzięli udział w wymianie trójstronnej w Niemczech

26 czerwca 2023

W dniach od 31 maja – 7 czerwca 2023 r grupa 25 uczniów z MLO Paderewski, razem z opiekunami, uczestniczyła w międzynarodowej wymianie ,,Food for Future – zrównoważone odżywianie”. Spotkali się z młodzieżą z Niemiec i Holandii. Tematem przewodnim wymiany w Niemczech było zrównoważone odżywianie. Licealiści zgłębiali tematykę z kilku perspektyw: politycznej, ekologicznej, ekonomicznej, społecznej oraz kulturowej.

 

Wszyscy rozpoczęli spotkanie zwiedzaniem Berlina oraz wizytą w Bundestagu. Odwiedzili Muzeum Przyszłości FUTURIUM, ogród miejski Prinzessinnengarten oraz poznali pracę pszczelarzy wytwarzających miody ekologiczne.

Z Berlina grupa wyruszyła do Ahlhorn – ośrodka edukacyjnego położonego wśród przyrody. Uczniowie uczestniczyli w  warsztatach, wyjściach edukacyjnych oraz spotkaniach poświęconych zrównoważonemu odżywianiu. Licealiści wybrali się również na rowerach do pobliskich gospodarstw oraz upraw ekologicznych zbóż, warzyw i ziół.

(…) Zwiedziliśmy Bundestag, co było ciekawym doświadczeniem – relacjonował Adrian Kornacki z 2a. – Ciekawie było zobaczyć miejsce, w którym zapadają tak ważne decyzje, które rzutują na życie milionów. Byłem zaskoczony dokładnością zabezpieczeń, jakie stały przed wejściem do parlamentu.

Pierwsze dwa dni spędzone w Berlinie pozwoliły mi lepiej poznać to miasto. Zaskoczyło mnie jak blisko siebie żyją ludzie wielu kultur i obyczajów – podzieliła się wrażeniami Patrycja Saran z 2a. – Warsztaty z pszczelarstwa pomogły mi lepiej zrozumieć funkcję pszczół w ekosystemie, ich styl życia, funkcjonowanie w ulu oraz poznać ciekawe fakty na temat niektórych gatunków.

Wszystkie zajęcia były przeprowadzone w grupach mieszanych, dzięki czemu młodzież mogła integrować się i komunikować w języku niemieckim i angielskim. Dodatkowo w Ahlhorn były doskonałe warunki do pracy zespołowej. Znajduje się tam przestrzeń do uprawiania sportu, gier integracyjnych oraz organizacji wieczorów muzycznych.

Ostatnim etapem wymiany trójstronnej był pobyt w Oldenburgu, gdzie uczniowie nocowali u niemieckich rodzin. Młodzież spędziła ten czas bardzo intensywnie, zwiedzając Uniwersytet, uczestnicząc w wykładach poświęconych zrównoważonemu odżywianiu oraz odwiedzając lokalne przedsiębiorstwo ekologiczne – mleczarnię. Dodatkowo w czasie gry miejskiej zorganizowanej przez uczniów niemieckich, uczestnicy wymiany mogli poznać dokładniej miasto.

Ostatniego dnia odbyło się podsumowaniu projektu. Film obejrzany w kinie był punktem wyjścia do wspólnej dyskusji na temat „Jak mogę przyczynić się  indywidualnie oraz grupowo do produkcji zrównoważonej żywności?”.

Uczestnictwo w wymianie do Niemiec było dla mnie niesamowitym doświadczeniem – stwierdził Jan Ogrodnik z 1b. – Ogromne wrażenie zrobił na mnie spokój, z jakim mieszkańcy okolic Oldenburga podchodzą do życia. Nawet gdy mieliśmy opóźnienie z programem zajęć, nie byliśmy w żaden sposób poganiani. Możliwe, że było to związane z mało napiętym planem aktywności, który pozwalał na modyfikacje w razie potrzeby. (…) Wymiana ta nauczyła mnie wiele o Oldenburgu oraz mieszkańcach jego okolic. Pozwoliła mi także sprawdzić umiejętność posługiwania się językiem niemieckim w praktyce. Umożliwiła mi spróbowanie lokalnych potraw oraz bliższe poznanie kultury. Mam nadzieję pojechać na podobną wymianę w przyszłym roku.

Współpraca przy projekcie, uczestnictwo w warsztatach,  zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc dostarczyły uczestnikom niezapomnianych wspomnień. Uczniowie z MLO Paderewski zintegrowali się z grupą Niemców i Holendrów. Wymiana  pozwoliła im nawiązać nowe znajomości, rozwinąć umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, a także odkryć bogactwo historii, kultury i przyrody odwiedzanych regionów.

Moje odczucia dotyczące wymiany są bardzo pozytywne – potwierdza Julia Dąbrowska z 1b. – Już pierwszego dnia miałam szansę zobaczyć się ze znajomymi z Niemiec, których poznałam rok temu w Lublinie (…). Przeważnie posługiwałam się językiem angielskim co tez wpłynęło na poprawę płynności mojej wymowy.

 

Współpraca: