Warsztaty teatralne w Krakowie

1 marca 2022

W czasie ferii uczniowie naszej szkolnej grupy teatralnej uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Cricotekę w Krakowie.

Cricoteka to archiwum Teatru Cricot 2, założone w 1980 roku z inicjatywy Tadeusza Kantora. Obecnie znajduje się tam również muzeum, galeria, ośrodek badań oraz sala teatralna, w której przez pięć dni uczniowie naszej szkoły mogli rozwijać swoje umiejętności sceniczne.

Oto relacja jednej z uczestniczek:

– Główny element wyjazdu stanowiły zajęcia prowadzane przez doświadczoną kadrę. Codziennie stawiani byliśmy przed nowymi wyzwaniami wymagającymi kreatywności i zaangażowania. Choć czasami wydawały się one wyjątkowo trudne, bo dotyczące osobistych tematów, każde z nich na swój sposób pozwoliło nam rozwinąć się pod kątem gry aktorskiej, ale także lepiej poznać samego siebie. Różnorodność zadań sprawiła, że każdy z nas mógł znaleźć to, w czym czuje się najlepiej i przedstawić narzucony temat we własny unikalny sposób.

Każdy kolejny dzień przynosił nowe zadania rozwijające nasze możliwości improwizacji czy pracy grupowej: poczynając od krótkiego zapoznania, rozgrzewki i monologów o naszych sentymentach, przez wspólne improwizacje, ćwiczenia wokalne i pracę z przedmiotem, aż po samodzielne wystąpienia z użyciem „kantorowskich” drzwi. Z pewnością nie można było narzekać na nudę.

W przerwach od zmagań aktorskich mieliśmy także możliwość poznać bliżej postać Tadeusza Kantora, jego twórczość oraz kulisy pracy z aktorami. Oprócz zajęć praktycznych mogliśmy wysłuchać niezwykłych, czasem humorystycznych, innym razem poruszających historii Bogdana, który sam współpracował niegdyś z Kantorem. W wolnym czasie odwiedziliśmy także znajdującą się w Cricotece wystawę rekwizytów używanych przez Kantora w swojej twórczości, gdzie bliżej poznaliśmy pochodzenie oraz symbolikę stosowanych, a czasem samemu konstruowanych przez artystę, przedmiotów. Równie ważnym zajęciem stało się analizowanie cricotage’u „Gdzie są niegdysiejsze śniegi”. Wspólnie mieliśmy okazję przyjrzeć się poszczególnym elementom przedstawienia oraz ukrytej w nich symbolice, co usystematyzowało teorię z twórczością Kantora i jego przeżyciami.

Na wyjeździe nie brakowało również czasu dla siebie. Po zajęciach często zmęczeni, ale i zadowoleni mieliśmy także możliwość poznania bliżej Krakowa. Wolne popołudnia spędzaliśmy we wspólnym gronie, co pomogło nam bliżej się poznać i nawiązać bliższe relacje w naszej teatralnej grupie.

Warsztaty były niepowtarzalnym przeżyciem, z którego wiele wynieśliśmy zarówno jako grupa, jak i indywidualnie. „Każdy wrócił odmieniony” – to często powtarzane stwierdzenie wśród nas. Pomimo obawy, jaka wielu towarzyszyła przed rozpoczęciem warsztatów, cudowna i przyjazna atmosfera, w fantastycznym miejscu o legendarnym już klimacie, nadała tym zmianom zdecydowanie pozytywny charakter.

Zapraszamy do objerzenia galerii zdjęć z wyjazdu naszej młodzieży.

 

 

 

Współpraca: