Wizyta uczniów z Niemiec w Paderewskim – video

7 grudnia 2015

W dniach 6 – 14 listopada 2015 w Międzynarodowych Szkołach Paderewski gościliśmy uczniów z partnerskiej szkoły Graf-Anton-Günther-Schule w Oldenburgu z Niemiec.

Młodzież Gimnazjum i Liceum Paderewski i szkoły partnerskiej z Niemiec Graf-Anton-Günther-Schule w Oldenburgu poznająca losy i postawy więźniów dwóch byłych hitlerowskich obozów koncentracyjnych Majdanek – Auschwitz – Birkenau.

Zapraszamy na fotorelację z pobytu:

Mało brakowało, a wymiana między szkołami byłaby opóźniona o jeden dzień z powodu dwukrotnych zakłóceń na trasie przejazdu grupy niemieckiej.  Dzięki operatywności opiekuna Nielsa-Christiana Heinsa  oraz dobrej organizacji młodzieży niemieckiej i ich rodziców, wszyscy dotarli szczęśliwie do Lublina w piątek w późnych godzinach wieczornych. Po przybyciu do Lublina, z radością witali się uczestnicy tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej. Niektórzy uczniowie niemieccy po raz kolejny wzięli udział w programie wymiany.

W ciągu następnych dwóch dni najważniejszym punktem programu było zapoznanie się gości z polskimi rodzinami goszczącymi uczniów oraz poznanie nowego otoczenia.

Ważnym wydarzeniem niedzielnego przedpołudnia była bogata w zadania  gra miejska odbywająca się w sercu lubelskiej Starówki. W ciągu czterech godzin uczniowie musieli zmierzyć się z licznymi zadaniami z zakresu historii, zwyczajów, obyczajów oraz kuchni Lublina. Uczniowie niemieccy byli pod dużym wrażeniem kuchni polskiej.

Poniedziałkowe i wtorkowe przedpołudnie to czas spędzony w budynku Międzynarodowych Szkół Paderewski. Uczniowie z Oldenburga mieli okazję poznać szkołę i uczestniczyć w różnorodnych zabawach integracyjnych, sportowych oraz tanecznych. Dzięki tym zajęciom zmniejszył się dystans między młodzieżą, co zaowocowało lepszą koncentracją na właściwym temacie projektu „Postawy, motywy i losy więźniów w rewirze w obrazach koncentracyjnych Majdanek i Auschwitz-Birkenau”.

W ciągu  tych dwóch dni młodzież zwiedziła również miejsce pamięci na Majdanku. Uczniowie polscy i niemieccy, na podstawie zachowanych pamiątek, mogli wyobrazić sobie ogrom ludzkiego cierpienia w tym miejscu zbrodni i zagłady. Podczas warsztatów w Centrum Edukacji na Majdanku uczniowie mieli możliwość poznania losów i postaw byłych więźniów tego obozu. Szczególne duże wrażenie na uczniach wywarł film o losach byłej więźniarki Wandy Ossowskiej. Napisy do filmu w języku niemieckim przygotowali uczniowie z naszej szkoły.

Dzięki drugiej części programu, która odbyła się w Krakowie i w Auschwitz, uczniowie poznali różne postawy ludzi w wojennej rzeczywistości. Na szczególną uwagę zasługuje wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz w Historycznym Muzeum Miasta Krakowa – Fabryce Schindlera.

Zwiedzanie nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz podziwianie zabytków Krakowa było potrzebne, by zrozumieć, że przyszłość trzeba budować na fundamencie porozumienia i tolerancji.

Przed wizytą w Krakowie i Auschwitz odbył się wieczór polsko-niemiecki w auli budynku Międzynarodowych Szkół Paderewski. Nauczyciele, uczniowie i rodzice przygotowali bogaty w  doznania artystyczne i kulinarne program. Podczas wieczoru polsko niemieckiego pan dyrektor dr Adam Kalbarczyk i opiekun grupy niemieckiej pan Niels-Christian Heins zaplanowali na koniec maja 2016 roku rewizytę.

Szczególne podziękowania składamy:

  • nauczycielom Międzynarodowych Szkół Paderewski: Magdalenie Kosior-Szychiewicz, Małgorzacie Szczurek, Miłoszowi Mieleckiemu oraz Joannie Lewickiej za wspaniałą organizację i serdeczną opiekę, jaką otoczyli grupę z Oldenburga,
  • rodzinom uczniów Paderewskiego za gościnność i umożliwienie poznania codzienności polskich rodzin,
  • uczniom GAG za otwartość, ciekawość i zaangażowanie w projekt,
  • rodzicom uczniów GAG za owocną współpracę,
  • PNWM za logistyczne i materialne wsparcie wymiany,
  • miejscom pamięci na Majdanku, w Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowemu Domowi Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu  za merytoryczną pomoc w przeprowadzeniu projektu.

Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Współpraca: