Wizyta w ramach projektu Erasmus+ „Transdigital Education”

6 października 2022

W dniach 26 – 29.09.2022 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów z Litwy, Hiszpanii, Niemiec i Danii. Nasi nowi koledzy  przyjechali do nas  w ramach projektu Erasmus+: „Transdigital Education – Developing Key Competences through Holistic Learning and Teaching in the Digital Age”. Wykorzystując doświadczenie z poprzednich projektów, kreatywnie i produktywnie spędziliśmy te cztery erasmusowe  dni w Lublinie. 

 

Celem spotkania była przede wszystkim integracja międzynarodowa, oczywiście nie tylko ta formalna, jak również wymiana opinii i własnych doświadczeń, zaprezentowanie różnych aspektów i poglądów dotyczących  globalizacji. Przez cztery dni realizowaliśmy zadania wyznaczone nam przez koordynatorów projektu, a w godzinach południowych pokazywaliśmy naszym nowym znajomym jak lubelska młodzież spędza czas wolny.

Podczas pierwszego dnia projektowego pokazaliśmy naszą szkołę. Z dumą oprowadzaliśmy uczniów po naszych korytarzach i klasach. W projektach międzynarodowych istotna  jest dobra atmosfera i wzajemne poznanie. Doskonale sprawdzają się w takich sytuacjach gry i zabawy integracyjne. Wszyscy uczestnicy projektu mieli także czas na wspólną pracę nad plakatami i prezentacjami.

By pokazać nasze miasto, udaliśmy się z kolegami na lubelskie Stare Miasto, by wziąć udział w grze miejskiej. Dzięki temu  uczniowie mogli poznać historię Lublina, polskie słowa i polską kulturę w ciekawy i angażujący sposób. Po grze miejskiej poszliśmy zjeść obiad, na którym każda stron dowiedziała się czegoś nowego lub dziwnego o pozostałych krajach. Późnym wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej, powitalnej kolacji w Sielsko Anielsko, która pozwoliła pozwoliła nam nie tylko spróbować tradycyjnych polskich dań, ale również poznać się jeszcze lepiej. Rozmowy nie cichły.

Kolejnego dnia, we wtorek, z samego rana wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Dzięki zabawnym opowieściom przewodnika, nasi zagraniczni koledzy mieli okazję poznać stolicę Polski jeszcze w czasie podróży. Czas wolny został przez większość przeznaczony na jedzenie, ale znalazły się też osoby, które zwiedzały metro i przystanki tramwajowe. W samym mieście odwiedziliśmy interaktywne Muzeum Flipperów, a później oprowadziliśmy gości po warszawskiej Starówce. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Do Lublina wracaliśmy ‘wesołym autokarem’, gdzie każda z grup z początku śpiewała piosenki, których słucha młodzież w ich kraju, a następnie wszyscy razem zaśpiewaliśmy “Mamma Mia”.

 

 

Środę zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum na Majdanku, które nie jest oczywistym punktem turystycznym, ale ma duże znaczenie w naszej lokalnej historii. Pomimo młodego wieku, można było zobaczyć duże zainteresowanie ze strony obcokrajowców i Polaków.  Następnie wróciliśmy do szkoły, aby poświęcić się pracy projektowej. Doskonaliliśmy umiejętności pracy w grupie, przede wszystkim w komunikacji, a także w wykorzystaniu nowoczesnych technik prezentacji. Po wielu próbach ulepszenia naszych prac, projekty były gotowe do prezantacji przed całą grupą Erasmusa. 

Po obowiązkach, przyszedł czas na przyjemności. Całe popołudnie spędziliśmy na rozmowie, śpiewie i wspólnym jedzeniu, co pozwoliło nam się zrelaksować po męczącym dniu.

Ostatni dzień naszej wymiany był dniem warsztatowym. Od rana szkoliliśmy się w  różnych technikach uczenia się, między innymi mnemotechnikach, w tajniki których wprowadzała nas pani profesor Małgorzata Szpiłyk. Następnie uczniowie z 4 klas pod okiem pani profesor Marty Kusznerczuk w interesujący sposób pokazali nam różne perspektywy globalizacji, międzynarodowego rynku oraz wymiany towarów. Na koniec maturzyści zaangażowali naszą grupę, a wszyscy z nas pokazali, że uważnie słuchali prezentacji koleżanek i kolegów. Kolejne warsztaty (prowadzone przez absolwenta Paderewskiego Huberta Falkowskiego) pozwoliły nam poznać własne mocne i słabe strony, cele, marzenia, a także bariery, które powstrzymują nas od osiągania zamierzonych celów. Zdania podczas tych warsztatów były podzielone, ale to dawało nam okazję do dyskusji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczących wielu ludzkich problemów. Całą wizytę zakończyliśmy interaktywną prezentacją, nad którą w grupach międzynarodowych pracowaliśmy przez cały tydzień. 

Tutaj również nie zabrakło naszej integracji! Był to ostatni dzień kiedy mogliśmy się zobaczyć wszyscy razem, więc spędziliśmy popołudnie na rozmowie podczas przechadzki przez Krakowskie Przedmieście oraz Stare Miasto. 

Piątek był dniem pożegnań, które odbyły się z uśmiechami na ustach, ale czasem i łzami w oczach.

Nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania. Kolejna wizyta odbędzie się w Niemczech!

Zobacz też relację z zeszłorocznego wyjazdu do Danii oraz do Essen.

 

 

Całą wizytę dokumentowaliśmy na relacjach w social mediach. Zapraszamy do obejrzenia relacji wyróżnionych na Instagramie (@liceumpaderewski).

 

Współpraca: