Wolontariat w Paderewskim. W jakie akcje angażują się nasi uczniowie?

29 stycznia 2019

W naszej szkole uczniowie angażują się w wiele akcji charytatywnych, a także sami dostrzegają potrzeby organizowania działań wolontariackich w swoich społecznościach. Przygotowaliśmy zestawienie akcji, które prowadzone są cyklicznie.

Akcja „Paderek czyta małym pacjentom”

https://paderewski.lublin.pl/liceum/pl/news/rozpoczynamy-akcje-paderek-czyta-malym-pacjentomAkcja stała się sukcesem, ponieważ okazało się, że jego uczestnicy nie tylko czytają książki przebywającym w szpitalu dzieciom, ale potrafią wspaniale odczytać ich potrzeby. A są one bardzo różne. Niektórzy potrzebują, aby z nimi trochę porozmawiać, inni chcieliby poukładać puzzle lub inne łamigłówki. Jedna z grup bawiła się w gry ruchowe z niepełnosprawną dziewczynką. Grupa składająca się z samych siódmoklasistów poszła do swoich rówieśników i też potrafiła ich zająć rozmową i zabawą w gry losowe. Dzięki temu nie tylko dawali coś od siebie, ale również zdobywali nowe umiejętności i doświadczenia, przy okazji wspaniale się bawiąc.

Akcje: „Książka pod choinkę”, „Szlachetna paczka”, „Zbiórka gier dla domu dziecka”, pomoc w finale WOSP

Wszystkie akcje miały na celu prężenie muskułów hojności i umiejętności rozwiązywania problemów tych, którym gorzej wiedzie się na świecie. Były ofiary dla szpitala, dla domu dziecka, dla osób prywatnych i dla innych wolontariuszy. Niezamierzoną, ale jakże miłą sprawą, był na koniec tych działań uśmiech szczęścia na twarzach obdarowanych ludzi, a darczyńcom pozwolił poczuć prawdziwą satysfakcję.

Akcja „Mikołajki MPOR”

To działania charytatywne mające na celu pomoc dzieciom poprzez organizowanie im różnego rodzaju gier i zabaw oraz obdarowanie ich „workiem pełnym prezentów”. W tym konkretnym przypadku doszło jeszcze przedstawienie teatralne o zaginionym Mikołajku, które bardzo się spodobało. Była to wspaniała okazja dla naszych uczniów-aktorów dla ćwiczenia swoich umiejętności aktorskich, jakże przydatnych w dorosłym, i nie tylko, życiu.

Koncert charytatywny pod tytułem „Disney dla zwierzaczków”

Miał na celu pomoc zwierzakom w potrzebie, przy okazji bawiąc świetnymi piosenkami Disneya dzieciaki z lubelskich szkół podstawowych. Nasi uczniowie zebrali pieniądze, które w tym przypadku stały się synonimem życzliwości. W nagrodę za włączenie się tym działaniem w projekt „Lublin w sieci życzliwości” Liceum Paderewski otrzymało tytuł Ambasadora Życzliwości.

Maraton pisania listów Amnesty International

Cyklicznie, co roku, organizowany w naszych szkołach uwrażliwia uczestników tego wydarzenia na łamanie praw innych i uczy, że kiedy dzieje się krzywda nie można stać z boku. Trzeba reagować zdecydowanie, stanowczo, wszystkimi siłami i razem z innymi, a poruszy się góry. Wywalczy także wolność dla drugiego człowieka, a samemu zyska się świadomość realnych możliwości, które w nim tkwią.

Uczestnictwo w Młodzieżowej Radzie Miasta Lublin

To kolejna inicjatywa przygotowująca młodzież naszych szkół do odpowiedzialnego podejścia do rzeczywistości. Już teraz uczą się świadomie zarządzać małymi społecznościami, aby kiedyś, może w przyszłości, dobrze, bez nienawiści i rzetelnie rządzić dużymi społecznościami.

 


opracownie: Adriana Kawecka

Współpraca: