Wspomnienia uczestników wymiany polsko-niemiecko-ukraińskiej w Niemczech (13-21.10.2019) [WIDEO]

22 października 2019

Swoją przygodę z liceum zaczęliśmy bardzo ambitnie od wymiany trójstronnej do Niemiec. Nasze spotkanie rozpoczęło się od poznania naszych rówieśników z Oldenburga i Lwowa w ośrodku szkoleniowym Bredbeck niedaleko miasteczka Osterholz-Scharmbeck.

Celem naszego projektu „Team Up!” było nauczenie się bycia TEAMERSAMI*. Mimo to oprócz tego założenia nauczyliśmy się wielu zabaw integracyjnych oraz między innymi automatycznego pisania.

Każdy dzień zaczynaliśmy od śniadania, rozgrzewki prowadzonej przez innych uczestników oraz zapoznania się z planem dnia. Codziennie odbywały się dwa bloki warsztatów – pierwszy po śniadaniu oraz drugi po sjeście obiadowej. Każde warsztaty kończyły się własną refleksją oraz wspólnym podsumowaniem (Czego się dzisiaj nauczyliśmy? Czy wierzymy, że nam się to przyda?).

Wieczorami uczniowie zbierali się w dużym pokoju w domku, w którym mieszkała większość uczestników na wspólne śpiewanie oraz tańczenie. Oprócz warsztatów obowiązujących każdego uczestnika, był również podział na 3 grupy (filmową, instagramową oraz tworzącą gazetkę), mający na celu przedstawienie naszego całego pobytu w Bredbeck lub jak w przypadku grupy filmowej – stworzenie krótkiego filmiku z przekazem. Efekty naszej pracy zostały przedstawione na wieczorku pożegnalnym z kubkiem kisielu w ręku.**

Ostatnie dni naszej przygody spędziliśmy w Oldenburgu spędzając czas z rodzinami goszczącymi oraz zwiedzając miasto. Zasmakowaliśmy również pysznych włoskich potraw w znanej restauracji „Mamma mia!” oraz przeszliśmy przez Schloss-Garten***.

*TEAMER – osoba potrafiąca pracować w grupie i być jej liderem
** W Niemczech i na Ukrainie nie ma kisieli, więc polscy uczniowie częstowali każdego kubkiem ciepłego deseru.
*** Schloss-Garten – „Ogród Zamkowy” (park) w Oldenburgu

Wszyscy uczestnicy projektu polsko-niemiecko-ukraińskiego, październik 2019.

 

Współpraca: