Wyjazd projektowy do Niemiec

5 listopada 2021

Nasi uczniowie wyjechali na 6 dni do ośrodka Bildungsstätte Bredbeck, gdzie uczestniczyli w projekcie ROOTS…

Podczas wyjazdu uczniowie Paderewskiego oraz szkoły z Oldenburga wspólnie poznawali siebie i swoje korzenie oraz wartości. Współpraca i zaangażowanie w zajęcia budziły podziw u opiekunów wyjazdu. Realizacja wspólnego projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

 

Poniżej relacja, jednej z uczestniczek wymiany, Jagody Sz. z klasy 3A.:

– Pisząc to siedzę już w autokarze, kierując się na lotnisko w Bremie i mając z tyłu głowy, że wracamy do domu do Polski. Ta wymiana zapadnie w głowie na długo i jestem pewna, że nie tylko w mojej. Nasza przygoda trwała zaledwie sześć dni, lecz wracamy z bagażem wielu wspomnień, nowymi przyjaciółmi i doświadczeniami. 

Nieodłączną częścią naszego wyjazdu były seminaria, prowadzone przez niepowtarzalnych MC czyli Marca Christiana, Tanyie oraz Kristen. Seminaria prowadzone przez nich ociekały kreatywnością i zaangażowaniem, a dzięki przyjemnej formie różnych prac, w których musieliśmy wykazać się pomysłowością, poznaliśmy nieco niemieckiej kultury narodowej, życia codziennego no i oczywiście odkryliśmy nasze rodzinne i historyczne korzenie, ale nie tylko, ponieważ rozwinęliśmy się na tym wyjeździe pod kątem kreatywności, języków i lepiej poznaliśmy samych siebie. Wszystkie zadania, które wykonywaliśmy współpracując ze sobą, w jakiś sposób nas rozwinęły – jedna z takich właśnie prac pomogła wielu z nas poznać swoją historie rodzinną.

Po zajęciach, chętni spotykali się w tak zwanym common room na wieczornych grach i zabawach, które tylko pomogły się nam wszystkim bardziej zżyć i utrudnić pożegnanie.

Na wymianie nie zabrakło również wycieczek, które pozwoliły nam lepiej poznać Niemcy i spędzić świetnie czas, gdzieś poza ośrodkiem. Na jednej z takich wycieczek udaliśmy się do muzeum migracji w Bremenhaven.

Podczas naszego pobytu w Niemczech odwiedziliśmy również Bremen i Oldenburg, miasto w którym nasze niemieckie koleżanki na co dzień mieszkają i chodzą do szkoły, którą również zwiedziliśmy pod okiem Pana Nielsa Christiana Heinsa. Nie mogłabym o nim nie wspomnieć, ponieważ towarzyszył nam przez cały czas. Często z ogromnym zapasem pozytywnej energii, otwarty był na rozmowy na każdy temat. Na co dzień jest nauczycielem w szkole w Oldenburgu. 

Zwieńczeniem naszego wyjazdu były creative workships podczas, których wszyscy spisaliśmy się na medal. A w efekcie pracy trzech grup powstała scenka teatralna, która zwróciła uwagę na potrzebę tolerancji, wystawa opierająca się również na temacie przewodnim wymiany oraz dwa filmy, oba cudowne. Jeden z nich przekazywał niesamowicie ważną wiadomość, która brzmiała „Traktuj innych tak jak ty chcesz być traktowany.” Drugi film był sklejką nagranych wspomnień podczas wyjazdu co było piękne i nostalgiczne, taka pamiątka to skarb. Po gromkich brawach tuż po prezentacji wszystkich projektów wszyscy udaliśmy się w rytmie muzyki na pożegnalna imprezę, podczas której bawiliśmy się tańcząc Belgijkę, kaczuszki oraz wypisywaliśmy wszystkim uczestnikom wymiany nasze życzenia i piękne pożegnania. 

Ta wymiana była niepowtarzalnym przeżyciem i każdego z nas czymś wyjątkowym obdarowała.

 

 

 

 

 

 

 

Współpraca: