Wymiana polsko-niemiecka [ZDJĘCIA]

26 listopada 2019

W dniach 23-31 października odbyła się wymiana polsko-niemiecka. Rozpoczęła się ona w Gdańsku. Temat wydarzenia brzmiał: ,,U źródeł Solidarności”, dlatego też głównym motywem były strajki zorganizowane w nadmorskim mieście.

Z tej okazji odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Zrobiło ono na nas niezwykłe wrażenie. Przybliżono nam postaci Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz i Jacka Kuronia. Pani przewodnik w ciekawy sposób przekazywała nam informacje. Wieczór minął nam w miłej i przyjaznej atmosferze na wspólnym graniu w kręgle i jedzeniu pizzy.

Następnego dnia zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, które urzekło nas sposobem przedstawienia tematu. Wystawy były świetnie przygotowane, a zawarte w nich przedmioty codziennego użytku ludzi dotkniętych wojną, wzbudzały wiele emocji. Pokoje, w których znajdowały się eksponaty, były doskonale przygotowane, a wrażenia towarzyszące nam podczas wchodzenia do każdego z nich, były nie do opisania. Mieliśmy także okazję zwiedzić tak cudowne miasto jakim jest Gdańsk wraz z przewodnikiem. Dzięki niemu usłyszeliśmy wiele interesujących rzeczy o tym nadmorskim mieście.

W Lublinie również zorganizowane było zwiedzanie. Odwiedziliśmy między innymi Ogród Saski i Katedrę. Odbyło się ono również z przewodnikiem, który w bardzo interesujący sposób, pokazując zdjęcia pomocnicze, opowiadał o działalności Solidarności w naszym mieście.

Niezwykłym uczuciem było spotkanie działaczy w prawdziwym życiu i posłuchać o ich przeszłości w komunistycznej Polsce. Wielu z nas chciało się dowiedzieć więcej, w związku z czym pojawiło się mnóstwo pytań do opowiadających. W szkole w ramach zajęć integracyjnych, namalowaliśmy ,,murale” związane z Solidarnością. Podczas malowania, zawarliśmy wiele nowych znajomości, miło spędziliśmy czas, śmiejąc się i bawiąc.

Następnego dnia nasze prace zostały zawieszone na auli. Były bardzo komplementowane i wszystkim się podobały! Wielu z nas wzięło również udział w zajęciach integracyjno-sportowych, podczas których mogliśmy spędzić czas z przyjaciółmi, uprawiając nasze ulubione dyscypliny sportowe. Wieczorem, tego samego dnia, odbył się wieczorek polsko-niemiecki. Wspominaliśmy na nim wymianę z zeszłego roku. Zobaczyliśmy także wzruszający występ wokalny naszej koleżanki Natalii Maksim.

Później odbył się poczęstunek z pysznymi potrawami, przygotowanymi przez uczestników wydarzenia. Następnego dnia rano z wielkim smutkiem musieliśmy pożegnać naszych kolegów z Niemiec. Cały wyjazd upamiętniliśmy wspólnym zdjęciem. Liczymy, że na wiosnę spotkamy się ponownie – w Oldenburgu!

Współpraca: