Wywiad z Marie Bödecker z Oldenburga

7 czerwca 2020

W lutym bieżącego roku naszą szkołę odwiedziła jedna z uczennic Liceum w Oldenburgu- Marie Bödecker. Marie uczestniczyła w miesięcznej wymianie przeprowadzonej pomiędzy naszymi szkołami. Wszyscy byliśmy ciekawi, jak Marie odbiera Paderka, czy jest zadowolona z pobytu u nas i czy podoba się jej nasze miasto. 

Uczennice klasy 1c przeprowadziły wywiad z naszą koleżanką, z którego dowiedziały się wielu ciekawych informacji. Marie opowiadała o sobie, różnicach w systemie nauki w Polsce i w Niemczech oraz o swoich innych doświadczeniach związanych z tak odważnym krokiem, jakim jest wymiana.

Rozmowę z Marie Bödecker na temat jej pobytu w Polsce oraz polskie tłumaczenie przygotowały Klara Grochowska i Iga Łobińska z klasy 1c .

Klara: Witamy Cię Marie, opowiedz nam o sobie.

Marie: Witajcie! Nazywam się Marie Bödecker. Pochodzę z Oldenburga. Przyjechałam do Paderewskiego na wymianę uczniowską. Jestem tutaj już osiemnasty raz i bardzo mi się podoba. 

Klara: Marie, to już Twój osiemnasty pobyt w Polsce. Dlaczego tak chętnie tu przyjeżdżasz?

M: W Polsce mam wielu znajomych, za którymi bardzo tęsknię będąc w Oldenburgu. Mogę powiedzieć, że przyzwyczaiłam się do życia w Polsce. 

Iga: Taka wymiana na pewno jest bardzo rozwijająca. Jakie kompetencje zdobywasz będąc w Paderewskim?

M: Bardzo otworzyłam się na ludzi i zdobyłam umiejętności pracy w grupie.

Klara: Czy jesteś zadowolona z życia w Polsce?

M: Tak, bardzo. Wszystko mi się tutaj podoba. Rodzina goszcząca jest bardzo uprzejma. Zawsze mogę liczyć na ich pomoc. Mam tu dużo przyjaciół, z którymi teraz mogę się spotkać. Codziennie zawieram nowe znajomości. Poznałam tutaj tak wielu ludzi. 

Iga: Kto jest twoją rodziną goszczącą?

M: Mieszkam u Huberta Falkowskiego. Bardzo go pozdrawiam i dziękuję, że tak miło mnie przyjął.

Klara: Czy widzisz jakieś różnice między szkołą w Niemczech, a w Polsce?

M: Szkoła w Polsce jest o wiele trudniejsza i bardziej wymagająca. Mam o wiele mniej czasu wolnego niż w szkole w Niemczech. Przerwy są krótkie, a lekcje bardzo rozwijające i ciekawe. 

Iga: Jakie masz plany na przyszłość? Może są one związane z Polską?

M: Wiem, że chcę studiować gdzieś za granicą. Po maturze chcę pójść na studia związane z mediami. 

Klara: Mówiłaś, że w Polsce masz mniej czasu wolnego niż w Niemczech. Co robisz w wolnych chwilach?

M: Spotykam się ze znajomymi. Uwielbiam kontakt z ludźmi. Wtedy najlepiej się czuję. Najczęściej chodzimy na Stare Miasto,  albo do centrum handlowego na zakupy albo coś zjeść. Bardzo lubię Lublin i bardzo tutaj mi się podoba. 

Iga: Jak oceniasz swoje doświadczenie związane z wyjazdami do Paderewskiego?

M: Myślę, że jest to niezwykłe doświadczenie, które pozwala mi zawrzeć nowe znajomości, poznać kulturę innych krajów, uczy samodzielności, tolerancji i szacunku do innych. Uważam, że jest to przygoda życia i bardzo polecam to każdemu.

Klara: Dziękujemy za rozmowę i mamy nadzieję na kolejne miłe spotkania na szkolnym korytarzu.

M: Również dziękuję, bardzo miło mi było Was poznać i i jeszcze raz pozdrawiam rodzinę, u której mieszkałam.

 

Współpraca: