Jubileusz 30-lecia Liceum Paderewski


Edukacja poza szablonami

Wyrośliśmy z marzenia o szkole otwartej, tolerancyjnej, krzewiącej kulturę dyskusji i współodpowiedzialnej za efekty kształcenia.

Od początku towarzyszy nam idea edukacji nieszablonowej. Jej podmiotem od zawsze jest uczeń.

Co nas ukształtowało? Kim jesteśmy? Jubileusz 30-lecia Liceum Paderewski, który świętujemy w roku szkolnym 2023/2024 to doskonała okazja, żeby opowiedzieć o tym, co jest dla nas ważne teraz i do czego będziemy dążyć w przyszłości.

JUBILEUSZ W KADRACH   NASZA SZKOŁA – DZIŚ, JUTRO   STUDIO PADER.TV   GRATULACJE I ŻYCZENIA

Jubileusz w kadrach

Rzeczowa argumentacja, szacunek, otwartość na różnorodność punktów widzenia i uważne słuchanie siebie nawzajem – to wartości kluczowe dla naszej szkoły. Jubileusz 30-lecia Liceum Paderewski jest okazją, by podkreślić naszą tożsamość.

Kluczowym punktem uroczystości jubileuszowej była „Debata dla przyszłości” inspirowana formą debaty oksfordzkiej. Wydarzenie odbyło się 21 grudnia 2023 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Drużyny propozycji i opozycji dyskutowały na aktualnie ważne tematy dotyczące edukacji: czterodniowy tydzień nauki oraz rola ocen w szkole. W debatach wzięli udział reprezentanci społeczności Paderewskiego: uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Akademos High School pod batutą Elżbiety Niczyporuk. Chór zaprezentował repertuar przygotowany specjalnie na tę okazję.

Zobacz pełną relację oraz galerię zdjęć z uroczystości jubileuszowej.


Nasza szkoła – dziś, jutro

W szkole ważne są relacje, proces i wyniki – w takiej właśnie kolejności. Nie ma bowiem uczenia się bez relacji, a wyników – bez uczenia się.

Wiedza i refleksja nad nią są narzędziami do rozumienia: świata, innych i siebie. Zadaniem szkoły jest osadzić tę wiedzę w kontekście współczesnej rzeczywistości i życiowego doświadczenia oraz stworzyć warunki do jej twórczego wykorzystania.

Dobra szkoła nie naśladuje „prawdziwego świata”, tylko sama staje się mikroświatem: społecznością, nie zbiorem atomów; demokracją, nie autorytarnym reżimem; przestrzenią dialogu, nie tubą jakiejkolwiek ideologii. Wszystko po to, by opuszczali ją nie uczniowie, ale młodzi obywatele i młode obywatelki: odpowiedzialni, tolerancyjni i wrażliwi.

Jedyną stałą w szkole jest zmiana. By przygotować naszych uczniów i uczennice do życia w przyszłości, musimy –  jako nauczyciele i nauczycielki – nadążać za będącą w nieustannym ruchu teraźniejszością. Uczymy krytycznego myślenia i współpracy, wierząc, że te dwie kompetencje pozwolą sprostać rzeczywistości jutra, niezależnie od tego, jaka ona będzie.

[deklaracja Liceum Paderewski wygłoszona podczas uroczystości jubileuszowej przez dyrektorkę Agnieszkę Bojczuk]

Przeczytaj więcej o powstaniu i rozwoju Liceum Paderewski.


Studio Pader.TV

W ramach jubileuszu stworzyliśmy przestrzeń do wspomnień, refleksji i podsumowań – Studio Pader.TV.

Do rozmów zaprosiliśmy osoby, które są ważne dla historii i przyszłości naszej szkoły, a także mają wpływ na rozwój lubelskiej edukacji i samego Lublina.

Nasi rozmówcy dzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi liceum i nauczycieli. Opowiadali o osobistych doświadczeniach związanych ze Szkołami Paderewski. Komentowali aktualne zmiany i wyzwania z obszaru edukacji.

 

Zapraszamy do obejrzenia wywiadów Pader.TV z naszymi rozmówcami, którymi byli:

  • Adam Kalbarczyk, założyciel, wieloletni dyrektor MLO Paderewski
  • Beata Kowalska, dyrektorka Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Europejczyk
  • Hanna Czaban, absolwentka MLO Paderewski
  • Tomasz Styk, absolwent MLO Paderewski
  • Mateusz Kusio, absolwent MLO Paderewski
  • Mariusz Banach, zastępca Prezydenta Miasta Lublin
  • Sebastian Podkański, Prezes zarządu Grupy Żagiel
  • Marcin Boryc, nauczyciel MLO Paderewski
  • Agnieszka Bojczuk, dyrektorka MLO Paderewski
  • Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektorka Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin

Gratulacje i życzenia

Podczas uroczystości jubileuszowej nauczyciele związani z Liceum Paderewski otrzymali medale Prezydenta Miasta Lublin, które wręczyła Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziały Oświaty i Wychowania UM Lublin.

Wyróżnieni zostali: Adam Kalbarczyk, Mariusz Niedźwiedź, Elżbieta Niczyporuk, Ewa Kalbarczyk, Agnieszka Bojczuk, Izabela Kopik, Magdalena Kosior-Szychiewicz, Agnieszka Kulig, Marta Kusznerczuk, Barbara Ostrowska, Bożena Pawlikowska-Pawlęga, Małgorzata Zalewska. Dyrektorka Liceum Paderewski odebrała również specjalny medal dla szkoły.

Społeczność Paderewskiego otrzymała mnóstwo pięknych życzeń i gratulacji. Zapraszamy do obejrzenia listów i wideo przesłanych od zaprzyjaźnionych nauczycieli, szkół i instytucji.


Najlepsze przed nami

W Liceum Paderewski realizujemy koncepcję szkoły międzynarodowej, otwartej na świat, nowoczesnej. Możesz sprawdzić to osobiście, dołączając do społeczności naszych uczniów. Tu kreujesz swoją przyszłość.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O REKRUTACJI
Współpraca: