Bagatela w Paderku – zajęcia teatralne o tym, jak czytać „Pana Tadeusza”

28 lutego 2024

24 lutego 2024 r. w MLO Paderewski odbyły się zajęcia teatralne na temat tego, jak czytać „Pana Tadeusza”. Warsztaty poprowadził Piotr Urbaniak, aktor i reżyser z Krakowa. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy szkolnej grupy teatralnej z Teatrem Bagatela.

 

Zachęcamy do przeczytania relacji przygotowanej przez opiekuna teatru szkolnego, Cezarego Potapczuka:

Zaczęliśmy od solidnej dawki teorii. Piotr Urbaniak opowiadał m.in. o wierszu sylabicznym, jakim napisany jest utwór „Pan Tadeusz”. Demonstrował, jak poprawnie stawiać średniówkę i klauzulę w interpretacji wiersza. Wszystko wspierał przykładami.

Następnie były scenki — dynamiczne i krwawe. Na koniec zmagania z tekstem.

I co się okazało? „Pan Tadeusz” jest to pełen dowcipu, genialny w swojej formie utwór. Trzeba tylko umieć go czytać.

W ten sposób rozwija się nasza współpraca z Teatrem Bagatela. W planach mamy warsztaty z „Zemsty” Aleksandra Fredry. Poprowadzi je Dariusz Starczewski: reżyser, aktor Teatru Bagatela.

 

Co mówią uczniowie o spotkaniu z Piotrem Urbaniakiem i Panem Tadeuszem? Poniżej opinie.

Warsztaty aktorskie oraz interpretacyjne z lektury „Pan Tadeusz” były niezwykle interesującym przeżyciem. Poprzez praktyczną pracę nad scenami z dramatu mieliśmy szansę wczuć się w emocje bohaterów, rozumieć ich motywacje i konflikty, jednocześnie ćwicząc swoje umiejętności aktorskie dzięki pracy z prawdziwym aktorem. To interaktywne podejście umożliwiło nam lepsze zrozumienie głębi dzieła oraz lepsze odczytanie treści, która czasem może być trudna do zinterpretowania jedynie na poziomie czytania. Nie obyło się również bez dużej ilości żartów i śmiechu, który nadał spotkaniu luźny klimat, umilający czas. (Ola)

Jestem mile zaskoczona po warsztatach, nigdy nie byłam przekonana co do „Pana Tadeusza”. Pan Piotr Urbaniak opowiadał w bardzo ciekawy i zabawny sposób, więc nie było nudy. Naprawdę fajne było to, w jaki sposób zwracał uwagę na szczegóły w tekście. 4 godziny bardzo szybko upłynęły i szczerze mogłabym posłuchać o tej książce jeszcze więcej. (Maja)

Warsztaty były bardzo ciekawe. Na początku byłam sceptyczna co do wszystkiego, ponieważ ile można gadać o „Panu Tadeuszu”. Okazuje się, że parę godzin. Dowiedziałam się sporo nowych rzeczy i muszę przyznać, że przyjemnie się o tym wszystkim słuchało. Najbardziej podobało mi się odgrywanie scenek. Świetnie się to oglądało i można było się pośmiać. (Martyna)

3 słowa o warsztatach: Pan Tadzio to bomba, no dobra jednak 4. Pan Piotr zburzył wszelkie stereotypy dotyczące tej lektury, po czym zbudował coś, czego się w życiu bym nie spodziewała. Było wiele śmiechów (które okazuje się że są niezbędne do napisania powieści trzynastozgłoskowcem), było poważnie i było fascynująco. Czapki z głów i czekamy na więcej. (Majka)

 

Współpraca: