Interdisciplinary projects w klasach międzynarodowych

1 czerwca 2021

Klasy 1 i 2 IB MYP przygotowywały projekty międzyprzedmiotowe nt diety oraz ryzyka związanego z ingerencją w środowisko naturalne.

Po długim czasie izolacji uczniowie i nauczyciele powrócili do nauki w murach naszej szkoły. Stęsknieni za atmosferą w klasie, pracą w grupach oraz gwarem rozmów i dyskusji, znowu mieli okazję do takiej formy współpracy. Na początku maja klasy 1 i 2 międzynarodowego programu IB MYP zamiast regularnych lekcji, uczyły się w niestandardowy sposób i pracowały nad przygotowaniem projektów międzyprzedmiotowych (interdisciplinary projects).

Klasy 1 IB MYP pracowały nad projektem międzyprzedmiotowym z matematyki, wychowania fizycznego i drugiego języka obcego. Projekt nosił tytuł: „Moja zdrowa dieta – dlaczego jest ważna?”. Zadaniem uczniów było obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego z uwzględnieniem kalorii pochodzących np. z białek i węglowodanów. Następnie młodzież przygotowywała plakaty i prezentacje w języku niemieckim lub hiszpańskim, uwzględniające następujące zagadnienia: cel, założenia diety, korzyści zdrowotne, przepisy na wybrane dania oraz zdjęcia lub filmiki, ukazujące proces powstawania posiłku.

Oto prace uczniów:

    

 

Klasy 2 IB MYP realizowały projekt z biologii, chemii i języka angielskiego. Tematyka prac dotyczyła ryzyka, jakie ma ingerencja w środowisko naturalne oraz wpływu tej sytuacji na dobrostan człowieka. Wśród podejmowanych przez uczniów tematów pojawiły się: żywność
modyfikowana genetycznie, „śmieciowe jedzenie”, zanieczyszczenie świetlne, zagrożenie hałasem czy spędzanie 90% czasu w zamkniętej przestrzeni (indoor generation). Uczniowie wykonywali pracę w grupach. Każdy miał przydzieloną rolę (sekretarz, koordynator, kontroler czasu, dusza zespołu, lokomotywa). Przeprowadzili badania i tworzyli produkty zgodnie z własnym wyborem. W efekcie ich pracy powstały infografiki, broszury, film, plakaty i opowiadanie. Poniżej można zapoznać się ze szczegółami poszczególnych projektów.

  • Praca literacka: BEZ TCHU
  • Galeria projektów (kliknij, aby przeczytać)
      ib myp  ib myp

 

  • Film

 

W czasie przygotowania projektów uczniowie mają możliwość zdobycia praktycznej wiedzy oraz rozwijania umiejętności takich jak twórcze rozwiązywanie problemów, wyszukiwanie i wykorzystanie źródeł informacji, komunikacja i współpraca w zespole, planowanie i organizacja czasu, łączenie wiedzy z różnych przedmiotów, a także prezentowanie efektów swojej pracy w językach obcych.

Interdyscyplinarność to nieodłączny element nauki w programie międzynarodowym IB MYP.

 

Współpraca: