„Paderewski dla szpitali” – podsumowanie akcji [GALERIA]

14 lipca 2020

Przez blisko 4 miesiące Międzynarodowe Szkoły Paderewski włączały się w walkę z koronawirusem poprzez pomoc lubelskim służbom medycznym. W ramach akcji „Paderewski dla szpitali” wolontariusze uszyli 2 345 sztuk maseczek ochronnych, samodzielnie organizowali potrzebne materiały oraz prowadzili zbiórkę środków finansowych na ten cel. 

Akcja wolontariacka „Paderewski dla szpitali” Międzynarodowych Szkół Paderewski w Lublinie trwała niespełna 4 miesiące, a jej rezultat przeszedł oczekiwania wszystkich. Szkolna społeczność Paderewskiego bardzo licznie włączyła się w akcję wspierania grupy „Pomoc dla Służb Medycznych Lublin” w czasie pandemii koronawirusa oraz odpowiedziała na bezpośrednie prośby o wsparcie. Działania wolontariuszy polegały przede wszystkim na pomocy w przygotowaniu i szyciu środków ochronnych dla służb medycznych w ramach ustalonych sekcji.  2 345 maseczek uszytych przez wolontariuszy z Paderewskiego trafiło do przedstawicieli służb medycznych w Lublinie:

  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 (Staszica)
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 (Jaczewskiego)
  • Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie
  • Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie
  • Grupa Pomoc dla Służb Medycznych Lublin

Akcja „Paderewski dla szpitali” w liczbach:

93 – liczba wolontariuszy zaangażowanych w akcję
1100 m – nitka użyta do uszycia maseczek
1450 m – taśma bawełniana wykorzystana do szycia troczków
2193 m– liczba przemierzonych kilometrów przez kierowcę
2345 szt. – liczba uszytych maseczek
3427 zł – wsparcie finansowe przekazane na akcję.

Aktywność uczniów

W ramach akcji, na lekcjach projektowania w klasach 8 szkoły podstawowej oraz klasach 1 liceum, młodzież realizowała pracę projektową polegającą na przygotowaniu planu technologicznego i samodzielnym uszyciu maseczki ochronnej. Był to jeden z projektów realizowanych w ramach Community Service programu międzynarodowego IB MYP, realizowanego w klasach 6-8 Międzynarodowej Szkoły Paderewski i klasach 1-2 Międzynarodowego Liceum Paderewski.

Uczniowie klas 7 szkoły podstawowej tworzyli na lekcjach projektowania cyfrowego grafiki przy pomocy dowolnych technik, dodatkowo przyłączając się do akcji #wspierajmedyka. Prace zaprezentowali na fanpage’u, który prowadzili na potrzeby akcji. Największym zainteresowaniem cieszył się post dotyczący pracy projektowej – grafiki w ramach akcji ogólnopolskiej #wspierajmedyka.

Nadia Miturska i jej tata w roli głównej, klasa 7c

Challange – akcja “brzuszkowa”

Nie można zapomnieć o dołączeniu do challenge’u zorganizowanego przez Grupę Pomoc dla Służb Medycznych Lublin. Akcja „brzuszkowa” polegała na wyzwaniu zrobienia 50 000 brzuszków przez społeczność grupy lubelskiej na cześć uszytych w takiej liczbie maseczek. Społeczność Paderewskiego podjęła wyzwanie i osiągnęła wynik 26 767 brzuszków. Na czele zwycięzców uplasowali się uczniowie klasy 8b szkoły podstawowej z wychowawczynią!

 

Doświadczenia i podziękowanie koordynatorki akcji

Anna Wojciechowska, koordynatorka akcji – wspomina – przyłączenie się do akcji, na początku prywatnie, to był czysty przypadek. Później już z ramienia społeczności Paderewskiego, działałam jako koordynatorka akcji – to było ogromne wyzwanie i rozwinięcie moich umiejętności logistycznych, organizacyjnych oraz podzielności uwagi, a przede wszystkim sposób na oderwanie się od wielogodzinnej pracy z laptopem, koniecznej podczas nauki zdalnej w ramach obowiązków nauczyciela.

czytaj więcej

Udało mi się stworzyć coś niesamowitego! Wynikło tak wiele działań w ramach jednej akcji, skierowanej tak naprawdę do każdego chętnego. Usłyszałam mnóstwo słów wsparcia, motywacji, podziękowań wzruszenia i podziwu dla nas wszystkich – wolontariuszy. Poznałam wielu uczniów z zupełnie innej strony. Odwiedzając rodziców naszych uczniów zawsze byłam przyjmowana z serdecznością, nawiązałam przyjaźnie i poznałam wiele wspaniałych osób. Czasami bywało mi trudno, zwłaszcza słuchając relacji pielęgniarek o tym, co tak na prawdę dzieje się na oddziałach szpitalnych.

Bardzo się cieszę, że w tak trudnej sytuacji dla nas wszystkich, wielu ludzi zgłosiło się do bezinteresownej pomocy. W domach naszej młodzieży zadziały się wspaniałe rzeczy – mamy z babciami uczyły szyć najmłodszych, rodzeństwa współpracowały ze sobą, całe rodziny wspólnie spędzały czas, nie można nie wspomnieć o generalnych porządkach w szafach, które były często robione w poszukiwaniu bawełny! 

Bardzo serdecznie dziękuję za zaufanie pana dyrektora, który wiedział, że podołam wyzwaniu. Dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom, babciom, koleżankom i kolegom, sąsiadkom i wszystkim znajomym, bez których nie byłoby takich efektów we wszystkich działaniach. Dziękuję naszym darczyńcom, tym anonimowym i tym, którzy przekazali bezpośrednio do mnie wsparcie finansowe. Dziękuję Fundacji im. Leszka Podkańskiego za włączenie się do pomocy i przekazanie datku. Dziękuję szefom hurtowni, którzy udzielali mi rabatów na zakup dodatków krawieckich. Dziękuję mojej wspaniałej grupie wychowanków – uczniom klasy 7b –  za fantastyczną pracę!

I pamiętajmy – Razem możemy więcej!

 

Współpraca: