Relacja z 15-lecia Chóru Akademos High School – koncert jubileuszowy

7 czerwca 2022

4 czerwca w CSK odbył się koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Chóru Akademos High School. Wydarzenie objęte było Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin. 

Chór Akademos rozpoczynał swoją działalność w składzie 9 dziewcząt. Przez piętnaście lat istnienia niesamowicie się rozwinął i dzisiaj w składzie czterech chórów jest już 120 osób. Podstawą tego sukcesu jest pasja i zaangażowanie dyrygent Elżbiety Niczyporuk.

Koncert jubileuszowy był szczególnym świętem Chóru Akademos High School – nie tylko z powodu 15-lecia istnienia – to także dodatkowa okazja do podsumowania ich sukcesu w Carnegie Hall, gdzie zdobyli Złoty Dyplom na „New York Sounds of Spring Festival 2022”. To jedyny chór z Lublina – oraz jeden z trzech w historii polskiej chóralistyki – który, wystąpił na słynnej scenie w Nowym Jorku. zdobywając tam główną nagrodę w konkursie szkolnych chórów. Ten światowej rangi sukces potwierdził wysoki poziom artystyczny chóru, który jest wizytówką Międzynarodowych Szkół Paderewski i całego Lublina. Ich liczne sukcesy, podróże oraz zdjęcia z wyjazdów można znaleźć na stronie: chor.akademos.com.pl

Nie wrócą te lata…” tak brzmiał tytuł koncertu, który odbył się w Sali Operowej SCK w Lublinie. Artyści z czterech Chórów Akademos (High School, Junior, Kids, Teachers), Piotr Selim – gościnnie oraz dyrygent Elżbieta Niczyporuk wykonali łącznie aż 19 utworów. W pierwszej części koncertu zaprezentowano repertuar wykonany w Carnegie Hall oraz dorobek chóralny z ostatnich 5 lat. W drugiej – przeboje muzyki rozrywkowej z lat 60., 70. i 80. wzbogacone autorską choreografią. Program był tak urozmaicony, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie. 

Spotkanie prowadził Jan Matysik, który informował o kolejnych etapach koncertu, zapraszał gości na scenę i wprowadzał widzów w kontekst historyczny poszczególnych utworów muzycznych. Muzycznego wsparcia przy koncercie udzielał chórowi również Szymon Piotr Nowak oraz Piotr Selim, który wspólnie chórzystami wykonał dwa utwory. 

Występy chórów budziły wiele emocji, a publiczność podziękowała artystom owacjami na stojąco. Na zakończenie nasi Jubilaci zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. 

 

 

 

 

 

Dziękujemy wszystkim, którzy w różny sposób wsparli organizację wydarzenia:

Partner koncertu – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Patronaty medialne:
Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, TV UMCS, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, Gazeta Wyborcza

 

 

Współpraca: