Uczniowie Paderewskiego na spektaklu „Wesele”

8 kwietnia 2024

Jak najlepiej świętować Międzynarodowy Dzień Teatru? Na przykład oglądając zaskakujący, mocny w swym przekazie spektakl. Uczniowie Paderewskiego mieli tę okazję, biorąc niż udział w „Weselu” w reżyserii Mai Kleczewskiej.

 

Przed spektaklem uczniowie spotkali się z Wojciechem Rzehakiem, kierownikiem działu edukacji Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Grupa rozmawiała o swoich oczekiwaniach wobec „Wesela”, o granicach kontrowersji oraz o wolności reżysera, o bohaterach dramatu Wyspiańskiego.

Na spektaklu uczniowie i opiekunowie z Paderewskiego siedzieli w pierwszym rzędzie, tuż pod stołem, przy którym weselnicy „żarli” bigos, pieczone kartofle, kiełbasy i pili. Znakomite miejscówki pozwoliły wejść w historię jeszcze głębiej.

Nauczyciel polskiego, Piotr Kalwiński, ocenia spektakl jako „doskonały”. Uczniowie również entuzjastycznie przyjęli realizację Kleczewskiej. Przytaczamy wybrane opinie:

Oglądając „Wesele” Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej doświadczyłam niezwykłej siły teatru, która niemal mnie ogłuszyła. Każda scena była dla mnie pełna świeżości i niespodzianek. Klasyka i nowe spojrzenie na tekst, wzmocniły przekaz, zmusiły do refleksji. Każdy szczegół był starannie przemyślany, w efekcie „Wesele” stało się podróżą przez trudną historię i ludzkie emocje. Teraz zastanawiam się – czy jesteśmy aż tak beznadziejni? Dlaczego nie potrafimy wyciągać wniosków z naszej historii? Wstrząsający, demoniczny taniec chochoła powinien być dla nas przestrogą, a pieśń i słowa Wernyhory uświadomić co jest prawdziwą wartością. To było niezapomniane przeżycie.

Spektakl zaskakujący. Nie sądziłam, że nie zmieniając praktycznie tekstu Wyspiańskiego można nadać tak nowego i ciekawego wydźwięku tej sztuce. Były sceny dające w łeb tak jak się spodziewałam. Najbardziej w pamięć zapadła mi chyba rozmowa Pana Młodego z „Hetmanem”. Pod względem gry aktorskiej, kreacji postaci i kreatywności wygrywa jednak ta ze Stańczykiem. Jestem gigantycznym fanem obydwu postaci, a i gry aktorów za nimi stojących. Podsumowując, nie zawiodłam się Weselem Pani Mai Kleczewskiej wcale a wcale.

 

Warto dodać, że uczniowie Paderewskiego nie tylko wyjeżdżają na ciekawe spektakle (w ostatnim czasie obejrzeli m.in. „Dziady” – pokaz z okazji 129-lecia Słowaka; „Spóźnione odwiedziny”, „Sienkiewicz Greatest Hits”, „Policja. Noc zatracenia”, „Wesele Figara”, „Aleję Zasłużonych”, „Kotkę na rozgrzanym blaszanym dachu”), ale w ramach współpracy z Teatrem im. J. Słowackiego i Teatrem Bagatela uczestniczą również w ciekawych warsztatach. O jednym ze spotkań pisaliśmy we wpisie: Jak czytać „Pana Tadeusza”.

 

Współpraca: