„Fobia wiatru” – druga Antologia Paderewskiego wydana

6 czerwca 2023

Uczniowie Paderewskiego wzięli udział w kreatywnym projekcie z pogranicza literatury i sztuki. Efektem kilkumiesięcznej pracy jest wydanie drugiej już Antologii Paderewskiego, tym razem pod tytułem: „Fobia wiatru”.

 

„Fobia wiatru” zawiera 13 opowiadań, przeplatanych ilustracjami. W projekcie wzięło udział dziewiętnastu aktualnych uczniów MLO Paderewski, dwie absolwentki oraz dwie osoby spoza szkoły. Koordynatorem projektu oraz redaktorem opowiadań jest Piotr Kalwiński, nauczyciel j. polskiego w MLO Paderewski.

Pomysł na stworzenie książki wyszedł od autorów pierwszej antologii „Strażnicy Szczytów Niezdobytych”. Sam projekt pokazuje, jak kreatywni są uczniowie Paderewskiego. Dzięki wspólnemu tworzeniu antologii, mogą dzielić się swoją pasją z szerszym gronem. Jak przyznaje Piotr Kalwiński: „Jest różnica między pisaniem do szuflady, publikowaniem na blogu czy stronie internetowej, a wydaniem książki, która zostaje odnotowana w zbiorach Biblioteki Narodowej”. Jednocześnie uczniowie pogłębiają świadomość literacką, ucząc się tego, czym jest literatura, poprzez własną twórczość.

Ze wstępu:
Ankraofobia – jest takie słowo, choć raczej o nim nie słyszeliście. W naszej ponoć przewrażliwionej epoce młodym w głowach się przestawia. Zamiast poważnych, klasycznych lęków i strachów rodzą się w nich śmieszne obawy urastające do kosmicznych rozmiarów: lęk przed miłością, przed byciem razem, przed niewłaściwym wyborem, przed rodzicielstwem, przed zranieniem, przed ocenieniem. Ciężko to w ogóle nazwać problemem, nieprawdaż? Efemeryczni i rozkapryszeni jak róża z planety Małego Księcia…
Kilkanaście pocztówek z krainy dorastania w naszym cudownym świecie przesyłają Autorki i Autorzy z MLO Paderewski. Tytuł wybrali sami, takoż napisali teksty i zilustrowali je (z jednym wyjątkiem). Czytajcie i płaczcie nad ich mizantropią, niedostosowaniem, brakiem cnót i wybrzydzaniem na piękny świat. Opowiadania powstały w 2022 i obecnym roku.
Przeczytaj Antologię „Fobia wiatru”

W imieniu młodych twórców składamy podziękowania:

  • wszystkim anonimowym i imiennym darczyńcom, którzy wzięli udział w internetowej zrzutce
  • uczestnikom kiermaszu książek używanych, który był zorganizowany w marcu
  • dyrektorce Agnieszce Bojczuk

Dzięki Państwa zaangażowaniu udało zebrać się 3980 zł, co umożliwiło wydrukowanie 100 egzemplarzy.

Współpraca: