Chór Akademos

Od 2006 roku uświetnia większość szkolnych uroczystości i regularnie prezentuje się w regionach i ogólnopolskich przeglądach, festiwalach i konkursach. Liczne wyróżnienia i zaproszenia do prestiżowych koncertów świadczą o wysokim poziomie zespołu. Chór Akademos występował na niezliczonych lubelskich scenach, min. Filharmonii Lubelskiej, w Centrum Spotkania Kultur, na Zamku Lubelskim. Od 2013 r. chór rokrocznie koncertował za granicą – w Wenecji, Barcelonie, Paryżu, Rzymie i Wiedniu.

Wybrane nagrody:

• Nagroda Kuratora Oświaty i Nagroda Dziekana Wydziału Artystycznego UMCS w III Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych w Lublinie
  • Siedmiokrotnie Złoty Dyplom w Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych w Lublinie
  • Złoty Dyplom na IV Międzynarodowym Festiwalu Musik Reisen Faszinazion w Wenecji
  • III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantens Lublinensis
  • Wyróżnienie na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Opiekunem Chóru Akademos Gimnazjum i Liceum Paderewski jest Elżbieta Niczyporuk. Pani Dyrygent w 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Artystyczny na UMSC w Lublinie. Po ukończeniu studiów spędziła 5 lat w USA, gdzie pracowała jako nauczyciel muzyki w Polish Supplementary School w New Jersey i koncertowała z założonym przez siebie szkolnym zespołem Elibabki. Po powrocie do Polski w 2006 roku rozpoczęła pracę w Międzynarodowych Szkołach Paderewski w Lublinie jako nauczyciel muzyki, teatru i indywidualnej emisji głosu. W tym samym roku założyła Chór Akademos. Posiada bogaty dorobek wyróżnień, min.: Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i orkiestr, Nagrodę Kuratora Oświaty, Nagrodę Dyrektora Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. I.J. Paderewskiego, Nagrodę Dyrektora Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski a w 2013 r. zdobyła II miejsce w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie Pedagog Roku. W 2017 r. otrzymała nominację do Medalu Edukacji Narodowej.

Teatr Szkolny

Teatr szkolny zrzesza uczniów Gimnazjum i Liceum Paderewski. Grupa bierze udział w licznych przeglądach i konkursach teatralnych w Lublinie i regionie. Czynnie działa charytatywnie, występując dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala dziecięcego w Lublinie czy goszcząc w auli szkolnej dzieci z MOPR.

Opiekunem teatru szkolnego jest Joanna Lewicka. Studiowała filozofię, romanistykę i kulturoznawstwo, ukończyła reżyserię teatralną (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem). W teatrach niemieckich realizowała niemieckie i polskie sztuki (festiwal dla młodych reżyserów w Hamburgu, nagroda w konkursie na koncepcję inscenizacji „Tanz der Künste”). Zdobyła wyróżnienie dla wyreżyserowanego przez nią spektaklu „Sen nocy letniej” w plebiscycie „Gazety Wyborczej” Wydarzenie Kultury 2012. Sukcesy jej uczniów to wysoki wynik moderacyjny (o 0,55 wyższy od średniej światowej), nagrody artystyczne: Grand Prix w Ogólnopolskim Przeglądzie Inscenizacji Fragmentów Dzieł W. Shakespeare’a w Języku Angielskim, III nagroda zespołowa, II nagroda indywidualna oraz wyróżnienie indywidualne w przeglądzie Scena Młodych.